System mocowania desek tarasowych — tradycyjny czy ukryty?

taras

Decydując się na budowę wymarzonego tarasu, stajemy przed wieloma decyzjami. Począwszy od wielkości, kształtu tarasu, po rodzaj użytego drewna, ryflowanie czy sposób impregnacji. Zanim przystąpimy do montażu desek tarasowych, warto jeszcze wiedzieć, czym różnią się od siebie dwa systemy montażu – tradycyjny i niewidoczny.

Tradycyjne mocowanie desek tarasowych

Tradycyjne mocowanie desek tarasowych jest  to najprostszy i najczęściej spotykany rodzaj montażu. Polega na połączeniu za pomocą wkrętów deski tarasowej z legarem. Ponieważ tarasy narażone są na zmienne czynniki atmosferyczne, to do mocowania używa się specjalnych wkrętów do desek tarasowych, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Zapobiega to powstawaniu zacieków na powierzchni deski oraz jej uszkodzeniom. Pamiętajmy także, że przy montażu drewna szczególnie twardego, jak na przykład Bangkirai czy Massaranduba niezbędne jest wcześniejsze nawiercenie drewna oraz użycie specjalnie dostosowanych do drewna twardego markowych wkrętów ze stali nierdzewnej np. SPAX. Pozwoli to uniknąć pękania desek podczas montażu i użytkowania. Montaż tradycyjny jest niedrogi i trwały, natomiast może narazić deskę na pękanie i stałe zawilgocenie na stykach deski z legarem.

Mocowanie niewidoczne – ukryty montaż

Przy montażu tradycyjnym wkręty pozostają widoczne na powierzchni desek tarasowych. Są one na tyle schowane w desce, że w żaden sposób nie przeszkadzają w korzystaniu z tarasu. Jeśli jednak zależy nam na bardziej estetycznych rozwiązaniach, to warto rozważyć zakup niewidocznego systemu montażowego. Montaż polega na przykręceniu ogranicznika na spodzie deski – nie zostaje uszkodzona górna ani boczna powierzchnia deski tarasowej. Deskę wkłada się pod poprzedzającą ją deskę i łączy  od spodu śrubami z konstrukcją nośną. Rozwiązanie to zapewnia odpowiednią przestrzeń dla pracy desek, a jednocześnie  zapewnia stabilność tarasu oraz odpowiednią wentylację desek tarasowych. Trzeba przyznać, że tarasy zbudowane za pomocą niewidzialnego montażu są niezwykle trwałe i robią niesamowite wrażenie.