Montaż desek kompozytowych na tarasie - Twojtaras.pl

deski na tarasie

Montaż desek kompozytowych jest łatwiejszy niż układanie zwykłych desek. Deski kompozytowe można zakupić w gotowych systemach tarasowych, w których znajduje się wszystko, co jest niezbędne do ich samodzielnego montażu.

Jak zamontować legary?

Legary WPC montuje się na wylewce betonowej w odległości od 35 do 50 cm. Następnie mocujemy legary za pomocą kołków rozporowych do podłoża. W miejscach nietypowych, na filarach czy krawędziach, dokładamy odpowiednią liczbę legarów. Należy pamiętać, by zostawić 1 cm przerwy między legarami a ścianą. Jeśli podpórki leżą w poprzek kierunku spływania wody, to powinniśmy zrobić w nich szczeliny o średnicy 1 cm.

Mocowanie łączników

Przed układaniem desek musimy przykręcić klips startowy do pierwszej deski w wyznaczonym dla niego miejscu. Za jego pomocą mocujemy deskę do legara. W zależności od rodzaju systemu kompozytowego nieco inaczej wygląda sposób montażu. Większość desek posiada specjalne szczeliny przeznaczone na dopasowane łączniki. W ten sposób składa się kompozyt na podstawie schematu dołączonego przez producenta. Dzięki temu uzyskujemy niewidoczny system połączenia desek. Konstrukcja klipsów wymusza zachowanie centymetrowego odstępu, który tworzy szczelinę dylatacyjną.

Układanie desek

Za pomocą łączników układa się deski kompozytowe, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Należy też pamiętać o zachowaniu odległości między deskami a ścianą. Jeśli zajdzie konieczność przecięcia deski wzdłuż, to należy pamiętać, by zostawić krawędzie komory, dzięki czemu będzie się ona trzymała na łączniku lub listwie. Jeśli panele wychodzą poza krawędzie tarasu, to najpierw trzeba dokończyć układanie ich, by  móc je wyrównać i wykończyć brzeg.

Montaż listew maskujących

Listwy maskujące zakrywają niezbyt atrakcyjny przekrój desek kompozytowych oraz chronią je przed kurzem, brudem i wodą. Wcześniej zostały umieszczone na krawędziach tarasu dodatkowe legary, które posłużą do montowania listw maskujących. Górna krawędź profilu powinna znajdować się na tym samym poziomie co deski. Pod spodem powinna być szczelina, która umożliwi wypływanie wody. Wystarczy przykręcić listwę maskującą do legara, by zakończyć montaż tarasu.