Jakie zalety ma drewno ze świerka skandynawskiego? - Twojtaras.pl

Christmas Tree - Norway spruce (Picea abies)

Świerk skandynawski ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Od krajowego surowca różni się ładniejszą fakturą drewna oraz większą wytrzymałością. Doskonale nadaje się zarówno na elewacje, jak i na deski tarasowe.

Właściwości

Świerk polski jest drewnem stosunkowo miękkim. Świerk skandynawski różni się od polskiego większą wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczna, co wynika z tego, że rośnie on w surowym klimacie okołobiegunowym i ma mniejsze przyrosty roczne. Drewno świerka syberyjskiego ma jasny kolor z lekko żółtym zabarwieniem. Dzięki swojej jasnej barwie jest drewnem, które łatwo wybarwić na różne kolory. Kierunek włókien jest przeważnie prosty, choć mogą wystąpić mniejsze lub większe spirale. Zarówno rdzenie, jak i pęcherzyki żywicy pojawiają się rzadko, dlatego używa się go jako desek tarasowych i elewacyjnych. Jest on najczęściej sprzedawany w formie sezonowanej, co sprawia, że zmniejsza się jego chłonność.

Konserwacja

Deski tarasowe oraz elewacyjne ze świerka skandynawskiego, podobnie jak i innych gatunków drewna, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy słońce. Jeśli deski układane będą na zewnątrz, to należy je zabezpieczyć poprzez pomalowanie. Powinniśmy użyć farb, które zawierają filtry UV i pozostawiają otwarte pory w drewnie. Drewno należy zabezpieczyć z dwóch stron – od strony widocznej co najmniej dwa razy. Pamiętajmy też, że deskę ze świerka syberyjskiego trzeba olejować co najmniej dwa razy do roku. Dzięki temu zachowa ona swoją trwałość i będzie cieszyła nas swoim pięknym wyglądem przez długie lata. Drewno świerka skandynawskiego może być bejcowane, olejowane i malowane. Możemy wpływać na jego kolorystykę, dzięki czemu podkreślimy jego walory dekoracyjne. Jeśli więc szukamy desek tarasowych lub elewacyjnych, które są zarówno ładne, jak i niedrogie, to świerk skandynawski będzie dobrym wyborem.