Jakie deski tarasowe wybrać? - Twojtaras.pl

listwa cokołowa easyDECK

Taras drewniany można zbudować z różnego typu drewna. Do wyboru mamy drewno rodzime oraz egzotyczne a może deski kompozytowe? Które rozwiązanie jest najlepsze?

Drewno egzotyczne

Drewno na taras powinno być twarde, o jak największej gęstości i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Deski egzotyczne, które dobrze sprawdzą się na tarasie, to bangkirai, massaranduba, keriung, bankirai. Zawierają one dużo substancji oleistych, dzięki czemu nie chłoną wody oraz są odporne na pleśń i grzyby. Drewno egzotyczne jest też odporne na ścieranie. Tarasy mogą być więc wykonane nawet na poziomie grunt, a naniesiony piasek nie zniszczy nawierzchni tarasu.

Deski z drewna europejskiego i krajowego

Z gatunków europejskich na tarasy stosuje się deski z modrzewia syberyjskiego i sosny karelskiej.  Są to drewna mocne i stabilne. Srebrnoszary kolor modrzewia syberyjskiego jest uważany za jedne z piękniejszych kolorów drewna na taras. Spośród gatunków rodzimych na taras stosuje się najczęściej dąb, jesion, modrzew europejski,  sosnę i świerk. Drewno gatunków iglastych jest zdecydowanie mniej wytrzymałe niż drewno gatunków liściastych, dlatego lepiej jest zrezygnować z tego typu drzew przy wykańczaniu tarasów niezadaszonych.

Deski kompozytowe

Charakteryzują się lepszymi parametrami niż deski drewniane. Są odporne na działanie wilgoci oraz niskich temperatur, promieniowania UV oraz grzybów i pleśni. Nie wymagają też konserwacji. Pielęgnacja desek sprowadza się do ich czyszczenia. Deski kompozytowe są pozbawione sęków, spękań i drzazg. Nie odkształcają się i nie wybrzuszają. Wyglądem przypominają naturalne deski z drewna. Dzięki powierzchni antypoślizgowej po deskach kompozytowych można chodzić, nawet gdy ich powierzchnia jest mokra, bez ryzyka poślizgnięcia się. Deski kompozytowe mogą się nieco odbarwiać pod wpływem promieni UV. W czasie kolejnych sezonów ulegają rozjaśnieniu. Nagrzewają się też bardziej niż deski drewniane.