Jak odnowić i zabezpieczyć drewniany taras? - Twojtaras.pl

taras drewniany

Taras drewniany co roku powinien być odnawiany. Należy go też odpowiednio zabezpieczać przed zimą. Jeśli nie będziemy o niego dbać systematycznie, to za parę lat będzie się nadawał do wymiany.

Czyszczenie tarasu

Zmiany temperatur i wilgotności oraz promieniowanie UV wpływa niekorzystanie na drewno tarasowe. Jeśli nie będziemy się systematycznie troszczyć o drewno, to po jakimś czasie zszarzeje, wypacza się i staje się mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Aby taras powrócił do dawnego blasku, należy drewno oczyścić, naprawić i zabezpieczyć. Jeśli taras przez dwa albo trzy lata nie będzie konserwowany, to jego odnowa będzie wymagała wiele czasu i środków finansowych. Po wstępnym oczyszczeniu tarasu z piasku i brudu należy sprawdzić, w jakim stanie są deski i czy nie brakuje śrub lub gwoździ mocujących. Wykonujemy wszystkie naprawy, jeśli zachodzi taka potrzeba, to możemy go lekko zeszlifować. Następnie należy zastosować środek myjący i odszarzający do tarasów. Po odczekaniu paru minut należy taras wyszorować do ukazania się naturalnego koloru drewna oraz spłukać środek czyszczący. W przypadku tarasów pokrytych powłoką lakierniczą najlepszą metodą jest zeszlifowanie nawierzchni. Następnie oczyszczenie i zaimpregnowanie jeszcze przed przystąpieniem do olejowania.

Zabezpieczenie tarasu drewnianego

Prostą i skuteczną metodą zabezpieczania drewnianych tarasów jest system olejowania. Olej zabezpiecza drewno przed działaniem wody, dzięki czemu zachowuje ono swój naturalny kolor i wytrzymałość. Należy pamiętać, że oleje do desek tarasowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju drewna – inne do drewna krajowego, inne do drewna egzotycznego. Aby przystąpić do olejowania, drewno musi być surowe, czyste i suche. Drewno surowe wystarczy oczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie oczyścić z pyłu. Drewno pokryte lakierem  trzeba najpierw oczyścić, aż do surowego drewna, delikatnie przeszlifować i odpylić. Nie zapominajmy o tym, że przed olejowaniem drewno należy dobrze wysuszyć i odtłuścić. Olej nakładamy równomiernie pędzlem lub metodą natryskową. Pierwsza warstwa powinna być cienka. Następnie zbieramy nadmiar oleju suchą szmatką. Po upływie 24 godzin  nakładamy drugą warstwę oleju.