Deski tarasowe – Merbau - Twojtaras.pl

Deski tarasowe – Merbau

Drzewo Merbau rośnie w lasach tropikalnych Azji, Indonezji oraz Malezji. Drewno Merbau jest cenione między innymi ze względu na swoją niezwykłą kolorystykę oraz wytrzymałość.

Dostojna kolorystyka

Drewno Merbau zyskuje coraz większą ilość sympatyków dzięki swojej niezwykłej barwie. Kolor drewna przechodzi od ciemno-brązowego, przez brąz czerwonawy do brązu żółtego. Wyjątkowość kolorystyczna drewna Merbau polega jednak na tym, że zostało ono wzbogacone przez naturę o delikatne złocenia w postaci złotych nitek, które mienią się w świetle słonecznym. Ta niebanalna mozaika barw ma także swoje przyziemne zalety. Wśród ciemnych i jasnych niuansów kolorystycznych gubią się zarysowania oraz zabrudzenia.  Sprawia to, że jest to drewno często wykorzystywane w miejscach reprezentatywnych. Dobrze współgra zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną aranżacją. Jeśli więc poza egzotyką, chcemy wprowadzić na swój taras nutę ekskluzywności, to możemy się pokusić o deski tarasowe z drewna Merbau.

Właściwości i konserwacja

Drewno Merbau jest uważane za jeden ze stabilniejszych wymiarowo surowców. Oznacza to, że przejawia niewielką tendencję do pęknięć z przesychania. Jest to drewno odporne na ścieranie i wgniecenia. Ma jednak dość dużą masę własną, dlatego nie jest zalecane wykonywanie z tego typu drewna mebli. Metr sześcienny surowca waży blisko tonę. Ponadto jest to drewno znane ze swojej wytrzymałości oraz i, jak większość drewna egzotycznego, ma naturalną odporność na wilgoć, grzyby i owady. Jest także odporne na działanie kwasy spożywcze oraz środki chemiczne, zmiany wilgotności powietrza. Dlatego świetnie nadaje się jako drewno na deski tarasowe. Należy też pamiętać, że jak każde naturalne drewno, tak i drewno Merbau pod wpływem czynników atmosferycznych patynuje. W przypadku Merbau jest to kolor  jasno-brązowy. Jeśli chcemy zachować naturalną barwę desek z drewna Merbau, to zalecane jest ich olejowanie dwa razy do roku. Poza tym nie są wymagane żadne dodatkowe zabezpieczenia.