Deski na taras drewniane czy kompozytowe – jakie mają wady i zalety? - Twojtaras.pl

Taras z naturalnego drewna

Czas letni często spędzamy na tarasie, dlatego warto poświęcić trochę czasu i dobrać taki materiał, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Przyjrzyjmy się zatem bliżej deskom tarasowym z drewna i kompozytu.

Deski tarasowe drewniane

Drewniany taras kusi zwolenników naturalnych materiałów. Drewno ma swój niepowtarzalny urok, dzięki któremu w płynny sposób możemy połączyć przestrzeń mieszkalną z ogrodem. Ważną zaletą drewnianych desek tarasowych jest to, że nie nagrzewają się latem, dzięki temu możemy po nich chodzić boso. Nie musimy się też martwić, że się poślizgniemy, zwłaszcza jeśli są to deski ryflowane. Jeśli jednak zdarzy się nam potknąć, to pamiętajmy, że drewno lepiej amortyzuje upadki. Jeśli chodzi o rodzaj drewna na tarasy, to najchętniej wybierane są deski tarasowe z drewna krajowego, którego ceny są niższe od cen drewna egzotycznego. Najbardziej odporne na ścieranie oraz zarysowania są takie gatunki krajowe jak modrzew czy dąb. Deski tarasowe z drewna egzotycznego są trwalsze i odporniejsze od gatunków krajowych. Cechują się także wyjątkową kolorystyką, która wprowadza egzotyczny klimat. Deski tarasowe, niezależnie od tego, z jakiego drewna będą wykonane, wymagają pielęgnacji. Im twardsze i naturalnie odporne drewno, tym mniej uwagi będzie wymagało.

Deski tarasowe kompozytowe

Deski kompozytowe są idealnie proste i jednolite pod względem koloru, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Nie mają sęków, tak jak deski drewniane, jednak nagrzewają się od słońca i są podatne na zarysowania. Zazwyczaj deski kompozytowe sprzedawane są z ryflowaniem, dzięki czemu ich powierzchnia jest antypoślizgowa. Mogą się na nich pojawić zacieki czy odbarwienia od słońca. W przeciwieństwie do desek drewnianych, deski kompozytowe nie wymagają konserwacji. Czyści się je za pomocą wody i środków czyszczących. Głównymi zaletami desek kompozytowych jest niska cena, w porównaniu do desek tarasowych drewnianych, łatwość montażu i czyszczenia. Okres zimowy sprzyja promocjom desek tarasowych. Warto jest je śledzić, bo może się okazać, że interesujący nas produkt uda się nam kupić w dość niskiej cenie i nie będziemy musieli rezygnować z naszych pomysłów na ciekawą aranżację tarasu.