Deski kompozytowe elewacyjne - Twojtaras.pl

elewacyjna świerk

Deski kompozytowe to idealne rozwiązanie, które chroni budynek przed działaniem wiatru i deszczu. Zapewnia mu tez izolację termiczną i akustyczną. Dzięki połączeniu zalet estetycznych drewna i wytrzymałości tworzyw sztucznych jest to materiał świetnie spisujący się na elewacjach budynków.

Czym są deski kompozytowe?

Kompozyt jest to materiał składający się z kilku rodzajów surowców połączonych ze sobą w sposób trwały. Istotną część składu desek kompozytowych stanowi naturalny, drewniany materiał, są one alternatywną dla osób, które nie chcą stosować na elewacji całkowicie sztucznego sidingu z PCW. Tworzywa sztuczne nie są jednak odporne na działania promieni UV, dlatego deski kompozytowe mogą z czasem zmieniać swoją barwę. Pod wpływem wysokiej temperatury deski kompozytowe zwiększają swoją objętość, dlatego istotne jest zachowanie odpowiednich szczelin dylatacyjnych między nimi. Istotną zaletą desek kompozytowych jest ich elastyczność, dlatego mogą być one używane na ścianach łukowych nawet o dużym promieniu. Inną zaletą desek kompozytowych jest ich wymiar ekologiczny.  Do wytwarzania desek z kompozytów drewno-polimerowych (WPC) stosuje się często granulaty tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu.

Zalety elewacji z desek kompozytowych

Deski elewacyjne WPC w wyglądzie przypominają prawdziwe deski, ale pod paroma względami je przewyższają. Powierzchnia desek kompozytowych jest bardziej jednolita niż powierzchnia desek drewnianych. Desek kompozytowych nie trzeba też co parę lat konserwować, dzięki czemu nie trzeba w nie dodatkowo inwestować. Ich pielęgnacja ogranicza się do czyszczenia ich co jakiś czas wodą pod ciśnieniem. Są bardziej odporne na szkodniki i erozję biologiczną, nie wypaczają się jak zwykłe drewno. Dzięki dodatkowi tworzyw sztucznych są trwałe oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Można je również łatwo dopasować do otoczenia domu. Stanowią też dobrą izolację akustyczną budynku, która świetnie spisuje się w domach znajdujących się przy ruchliwych ulicach. Dzięki termicznym właściwościom kompozytu możemy się cieszyć chłodem w upalne dni oraz ciepłem w czasie zimy. Na popularność desek kompozytowych z pewnością wpływa też łatwość ich montażu. Są one stosowane nie tylko do elewacji budynków, ale i tarasów czy balkonów zarówno zadaszonych, jak i odkrytych.