Od czego zależy koszt wykonania tarasu? - Twojtaras.pl

koszt budowy tarasu

Poza względami estetycznymi i użytkowymi warto brać pod uwagę cenę desek tarasowych oraz kosztów związanych z budową tarasu, oraz jego utrzymaniem. Poniżej przedstawiamy parę ważnych aspektów, o których warto pamiętać.

Od czego zależy cena desek tarasowych?

Jeśli marzy się nam taras z desek drewnianych, to warto przyjrzeć się temu, jakie jak kształtuje się cena desek tarasowych z dobrego jakościowo drewna rodzimego i wysoko gatunkowego drewna egzotycznego. Najtańsze są deski tarasowe z drewna sosnowego lub świerku. Nieco droższe z modrzewia europejskiego. Cena deski z modrzewia syberyjskiego jest o ponad połowę większa niż deski z drewna sosnowego. Najdroższe są deski tarasowe z drewna Bangkirai. Warto jednak pamiętać, że wyższą cenę desek tarasowych z drewna egzotycznego rekompensuje ich trwałość. Z tego względu ich zakup może się okazać korzystny, bo nie będą one wymagały zbytnich zabiegów konserwacyjnych. Mniejszy więc będzie koszt związany z utrzymaniem tarasu w dobrym stanie. Jeśli cena desek tarasowych jest dla nas zbyt duża, to warto na bieżąco śledzić promocje desek na taras. Zakup desek poza sezonem, może okazać się bardzo korzystny. Warto jednak pamiętać, że powinny być one odpowiednio przechowywane. Jeśli więc nie mamy miejsca, w którym moglibyśmy im zapewnić odpowiednie warunki, to nie warto decydować się na taki zakup. Lepiej kupić droższą deskę tarasową w sezonie letnim, ale przechowywaną w dobrych warunkach.

Koszt wykonania tarasu

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na deski tarasowe drewniane, czy kompozytowe, to przy planowaniu budżetu na budowę tarasu powinniśmy też brać pod uwagę koszt związany z jego budową. Zależny jest on od powierzchni, kształtu oraz sposobu budowy. Najbardziej popularnym sposobem jest budowa tarasu na legarach. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów, to warto pomyśleć o tarasie, który będzie się wpisywał w kształt kwadratu lub prostokąta. Bardziej skomplikowane kształty będą wiązały się ze wzrostem ceny jego wykonania oraz zwiększeniem zużycia desek tarasowych. Koszt wykonania tarasów kompozytowych jest porównywalny z tarasami z desek drewnianych. Jedyną istotną różnicą jest cena desek kompozytowych. Są one zdecydowanie tańsze od desek tarasowych z drewna egzotycznego i porównywalne z cenami desek tarasowych z drewna rodzimego. Pamiętajmy o wszystkich tych kosztach, jeśli planujemy budowę tarasu.