Jaką deskę wybrać. Gładką czy ryflowaną?

Rozpatrując deski tarasowe pod względen profilu, pomijająć kwestię grubosci do wyboru mamy dwa rodzaje desek. Deski gładkie czyli nieryflowane i deski tarasowe ryflowane.  Każda z tych desek ma swoje indywidualne cechy i w tej poradzie spróbujemy pomóc Państwu w wyborze.

Deski gładkie czyli nieryflowane to najbardziej klasyczny wygląd deski jaki znamy. Typowy prostopadłościan bez żadnych wycięć czy faz  bocznych. Deska tarasowa gładka jest najłatwiejsza w sprzątaniu. Nie ma ryfli w których mogły by się zbierać zanieczyszczenia. W Europie zachodniej większość tarasów układa się z gładkich desek. W naszej ofercie mamy dwa gatunki deski tarasowej gładkiej. Modrzew Syberyjski oraz Massaranduba.

Deska tarasowa z modrzewia syberyjskiego dzięki małym przyrostom rocznym jest twardsza od deski z modrzewia krajowego / europejskiego. Naturalny kolor drewna oraz dobry stosunek cena/jakość. Drzewa z których produkowana jest ta deska tarasowa rosną na dalekiej Syberii gdzie klimat jest bardzo surowy. Deski tarasowe z drzewa rosnącego w tak trudnych warunkach są bardzo twarde i gęste. Wynika to z małych przyrostów rocznych Modrzewia Syberyjskiego.

Drewno Massaranduba jest najtwardszym i najtrwalszym drewnem w naszej ofercie. Gęstość 1100km/m3 świadczy o dużej odporności tego gatunku na warunki atmosferyczne. Drewno to ma naturalnie bordowo-brązowy kolor. Deski z Massaranduby bardzo dobrze nadają się na tarasy. Drewno Massaranduba (masaranduba) pochodzi z Ameryki południowej. Bardzo wysoka gestość drewna Massaranduba sprawia iż deski tarasowe z tego gatunku są niezwykle wytrzymałe.

Deski tarasowe ryflowane są bardziej popularne w naszym kraju od desek gładkich. Ryflowane deski wzdłuż obu powierzchni mają rowki tzw ryfle. Ryfle to mają kilka zastosowań. Ukierunkowują odpływ wody z tarasu, utrudniając tworzenie się kałuży. Ryflowanie zwiększa także własciwości antypoślizgowe deski tarasowej. Według niektórych producentów ryflownie utrudnia też łódkowanie deski. Zapobiega też spękaniom powierzchniowym.

Wszystkie gatunki drewna tarasowego w naszej ofercie są dostępne w wersji ryflowanej.

Mimo różnic nie da się jednoznacznie powiedzieć czy lepiej założyć na taras drewniany deski gładkie czy ryflowane. Każda z tych desek zamocowana w prawidłowy sposób będzie spełniała swoją rolę. Zarówno deska gładka jak i ryflowana będzie dobrze się sprawować jako materiał na tarasy drewniane.